AŞKOZOFRaflarda!

Serhan Kansu’nun yeni kitabı “AŞKOZOF: bir platon’ik aşığın nietzsche dönüş hikâyesi” raflardaki yerini aldı. Aşk, hayata dair sorular, komedi ve felsefeyi bir araya getiren kitap farklı üslubuyla yepyeni bir tür olarak dikkat çekiyor. Felsefi kavramları da anlatan kitap samimi ve rahat dili ile öne çıkıyor.

Serhan Kansu yeni kitabında kadın-erkek ilişkilerini ve insana dair kavramları tarihe mâl olmuş önemli filozof, bilim insanı ve sürpriz isimlerin düşüncelerinden hareketle masaya yatırırken okuyucuya felsefi kavramları da anlatıyor. Mizahi ve cüretkâr bir dili olan kitap, günümüz aşk yorumlamalarının dışındaki tarzı, yer yer sert başlıkları ve düşünülmeyeni düşündüren fikirleriyle dikkat çekiyor. Kolay anlaşılır dili ile öne çıkan kitapta; insanın evren ve doğadaki yerinden, ilişkileri ve aşkı temellendirme yöntemlerinden hatta evrenin kendisi ile ilgili fikirlerden söz edilirken, insan hakkında akla hiç gelmeyecek yepyeni düşünceler de dillendiriliyor.

Sıklıkla ironiye rastlanan kitapta okuyucu zaman zaman iki farklı düşüncenin tam ortasında bırakılıyor ve taraf seçmeye davet ediliyor.

Aşkozof ve halk tipi filozof Utku
Kitapta 3 karakter yer alıyor. Aşkozof, Utku ve Serhan. Aşkozof daha entelektüel bir tip iken Utku delikanlı filozof olarak anılıyor. Serhan ise olan biteni kaleme alan ve kitabın sonunda son sözü söyleyen kişi. Yer yer kısa hikâyelere de rastlanan kitapta, günümüzde sıklıkla yorumlanan “daima iyimserlik” düşüncesi yerine “gerçekçilik” düşüncesi öne çıkarılıyor. Absürt yorumlarını dahi Aristoteles, Platon, Nietzsche, Lou Salome, Simone De Beavoir gibi önemli filozoflardan hareketle temellendiren eser gerçeküstü sanılanı “gerçek” bir hale getiriyor.

Hayata ve ilişkilere dair farklı konu başlıkları

AŞKOZOF’ta hayata ve kadın erkek ilişkilerine dair farklı konu başlıkları yer alıyor. Bu konuları Aşkozof ve Utku adındaki iki karakter esprili diliyle irdeliyor. Kitapta yer alan onlarca konu başlığından birkaçı şöyle:

“29. kez onu affedip hala ona 2. bir şans verdiğini sanmak”
“Akıldan geçirmek aldatmak sayılır mı?”
“Ayrıyken daha iyi sevgili olanın hikayesi”
“Neden yalnızım tanrısal bir kibrim mi var?”
“Yalnızım ve başarısızım alıp başımı gideceğim buralardan”
“Erkek için yaşı büyük kadın, kadın için genç erkek”
“Kötü esprilere gülmek zorunda hissetmek”
“Mükemmel kusurlarımız”
“Dünya senin, sen dünyasın”

Müptela Yayınevi’nden çıkan ‘AŞKOZOF: bir platon’ik aşığın nietzsche dönüş hikâyesi’ adlı kitaba tüm kitapçılardan ulaşılabilir.

Arka Kapak Yazısı:

“Bu kitap bir yapıbozumu.
Önce yıkacak. Sonra her bir parçayı tek tek silecek. Ve hepsini yeni baştan yeniyle inşa edecek. Bunu yaparken zaman zaman bir böcek, zaman zaman evrenin kendisi, zaman zaman da yoğurtlu semizotu salatası olacak. “Semizotur! Yoksa seni dışarı atmak zorunda kalırım” diyen uzay hâkimine kızıp kadın erkek ilişkilerinin mahkemesini felsefe sofrasında kuracak. Olmazları olduracak. Felsefi kavramları anlatacak. En kara delikleri galeta ununa bulayıp kızartarak çıtır çıtır masaya getirecek. Tarihe mal olmuş filozof, düşünür, bilim insanı ve sanatçılarla sohbet edercesine, gerçeküstüyü gerçekle arayacak. Platon, Nietzsche, Lou Salome, Simone De Beauvoir, John Locke, Einstein ve daha birçoğu fikirlerine arka çıkacak. Bolca gülerken bazen beyinleri yakacak ve akıl kapıları açacak, bazen de duyguları kabartacak.”