AKBANK SANAT CAZ GÜNLERİ Şubat 2019

Akbank Sanat Caz Günleri kapsamında; Türkiye’nin önde gelen piyanistlerinden Ercüment Orkut, ikinci solo albümü “Persona” nın lansman konserini 6 Şubat’ta Akbank Sanat’ta gerçekleştirecek. Sanatçıya kontrbasta Kağan Yıldız, davulda Volkan Öktem eşlik edecek.

Şubat ayının ikinci konserinde ise Akbank Sanat; yaptıkları müzikte Batı Afrika poliritminden klasik Hint müziğine, dub-techno’dan post-rock’a çeşitli etkiler taşıyan Fazer’ı ağırlayacak. 20 Şubat’ta Akbank Sanat’ta gerçekleştirilecek konserde Fazer, ilk albümü “Mara“ dan parçalara ve yeni bestelerine yer verecek.

AKBANK SANAT CAZ GÜNLERİ KONSERİ

6 Şubat 2019, Çarşamba
Saat: 20.00
Ercüment Orkut
“Persona” Lansman Konseri

Ercüment Orkut – piyano
Kağan Yıldız – kontrbas
Volkan Öktem – davul
Terell Stafford’dan China Moses’a, Ferit Odman’dan Kenan Doğulu’ya, farklı türlerde bir çok usta isme sahnede ve stüdyoda eşlik etmiş,. Ercüment Orkut’un günümüz New York cazının ve ses dünyasının peşine düştüğü albümde, müzikleri sanatçıya ait 8 orijinal beste, akustik piyano trio formatında yorumlanıyor.

Albümün adını koyarken de psikiyatr ve analitik psikolojinin kurucusu Carl Jung’un yarattığı persona arketipinden etkilendiğini söyleyen Ercüment Orkut,dünyaca ünlü caz müzisyeni ve prodüktörü George Whitty’den “Son yıllardaki en favori keşiflerimden biri, tümüyle ‘olmuş’ bir piyanist” sözleriyle övgü aldı.

2016’da İtalya’nın Siena kentinde düzenlenenSiena Jazz Atölyesi’nde Matt Mitchell, Miguel Zenon, Aaron Parks, Stefano Battaglia ve Franco D’Andrea gibi efsane isimlerle çalışma fırsatı yakaladı. En son geçtiğimiz yıl, 89. Akademi Ödülleri’nden En İyi Fim Müziği ve En İyi Orijinal Şarkı ödülleriyle dönen, Justin Hurwitz imzalı “La La Land” müziklerinin canlı icra edildiği “La La Land in Concert” turnesinin İstanbul ayağında solist olarak sahne aldı.

20 Şubat 2019, Çarşamba
Saat: 20.00
FAZER

Matthias Lindermayr, trompet
Paul Brändle, gitar
Martin Brugger, bas gitar
Simon Popp, davul
Sebastian Wolfgruber, davul
Fazer, Münih Müzik ve Sahne Sanatları Akademisi’nde tanışmış olan bas gitarist ve yapımcı Martin Brugger, trompetçi Matthias Lindermayr, gitarist Paul Brändle ve her ikisi de davulcu olan Simon Popp ve Sebastian Wolfgruber’ın birlikte oluştuduğu bir proje.

Eşsiz soundları, Batı Afrika poliritminden ve klasik Hint müziğine, dub-techno’dan ve post-rock’a çeşitli etkiler taşıyor.
ECM, ACT, Enja gibi önemli plak şirketlerini barındıran Münih’te yaşayan genç müzisyenler, doğaçlama müziğin gerginliğini ve dolaysızlığını koruyarak türün sınırlarına meydan okumak ve kendi yollarına gitmek istiyor.

İki davulcu karmaşık ritmik kalıplara izin verirken, bir piyanist / klavyecinin olmaması müzisyenlerin doldurması için hem ritmik hem de harmonik açıdan çok fazla alan bırakıyor.

Lindermayr ve Brändle, sololar ve eşliklerde virtüözlüklerini sergilerken, Brugger de bas gitarıyla onları destekliyor.

Fazer bu konserde ilk albümü „Mara“dan parçalara ve yeni bestelerine yer verecek.