‘’DELİHA’’ BİR KADIN KOMEDİ OYUNCUSUNUN BEYAZ PERDE BAŞARISI / FÜSUN BALKAYA

Alkışlar Gupse Özay ve oyuncu arkadaşları ile Yönetmen Hakan Akgül Yapımcı NezihTuncay için…. 

Komedya oyuncusu Gupse Özay başarısını televizyondan sonra sinema da da senaryo yazarlılığı ile birlikte üstlendiği oyunculukta, seyircisinden tam puan alarak başarısını bu ilk filmde kanıtlamıştır.

Televizyon ve Sinema
Evimizin neşeli kızı olarak Gupse önce televizyon ekranından bizimle tanıştı , bize kendini sevdirdi. 2014 Kasım ayında ise sinema perdesinden farklı bir başarı ile bize el salladı…
Sevimli,sıcak,umursamaz hallerinin yanısıra iyi kalpli, sıcak ,çevresini kendince kollayan,biraz deli,biraz matrak ama gerisinde kadınca duyguları da olan Zeliha bunları deliha hallerinde gizliyen ve komedinin yumuşak yüzüne dayalı ‘’ Deliha’’ adlı film de aslında komik ama sevimli bir aşk arayışı içinde bu kız , deli hallerinden yola çıkarak keyifli bir film yapmıştır.

Deliha
Mahalle arkadaşları ile gittiği bir falcı sonrası bulacağı aşk üzerine kilitlenen ve yine aynı mahalleye aynı gün gelen Şirinceli Cemil- Cemal fotoğrafçı kardeşlerin kiralık bir dükkanı iş yeri olarak tutmaları ve taşınmaları ile başlayan olaylar gerçek aşkın ‘i’ ve’ a’ da yaşanan karışıklığının zamanında farkedilmesi sonucunda yine Zeliha ile çözüm bulmasıdır.
Bu film de komiği doğal olarak kadın kahraman üzerinden işlemiş olan Gupse Özay kendine yakın durumların,hareketlerin ,olayların da üzerine giderek başarısında etken olacak hedefleri iyi gözlemlemiştir.

Bu yıl seyrettiğim komedi filmleri arasında başrolde bir kadın komedi oyuncusu ile ‘Deliha’ en başarılılar arasında yerini almıştır.Senaryo’nun bir bütünlük içinde seyirciyi aptal yerine koymadan komiği ortaya çıkarmasında zorlamaların çok keskin olmadığı ,doğal’a yakın olan çoğunlukla film de yakalanmıştır.

482267.jpg-r_640_600-b_1_D6D6D6-f_jpg-q_x-xxyxx

Film de oynayan diğer oyuncular
Film de rol alan oyuncuların Zeliha ile ortak noktalarının mahalledaşlık ötesinde bir özellik taşımamaları da Zeliha’yı öne çıkarttığı gibi Zeliha ile karşıtlıkların farklı renkler içinde ortaya çıkardığı ahenksizlik de ayrı bir komik malzemenin diğer başarılı oyuncularla oluşumuna da neden olmuştur.

Zeliha, Cemal,Cemil , Ayşe ve diğerleri
‘Gupse Özay (Zeliha),Cıhan Ercan(Cemal),Barış Ardıç (Cemil) ,Derya Alabora (Ayşe)ve Murat Karasu,Ali Çelik,Hülya Duyar,Feriha Eyüpoğlu,Zeynep Çamcı,Gülay Baltacı,BenianDönmez,Korhan Herduran,Esin Eden,Jeyan Ayral Tözüm .’Deliha adlı filmin başarılı oyuncu kadrosunu oluşturmuştur.
Zeliha ile özellikle Cemal ve Cemil karşıtlığındaki farklı dengelerde komik unsurların ortaya çıkması diğer(tip) kişilerle de istenilen ve türün kendine özgü yapısına film de uygun haller oluşmuştur.

Başarının arkasına saklanan Cesaret
Gupse Özay’ın başarısının arkasında büyük bir emek ,ilk olmanın getirdiği risk ve hayatla bir kadının mücadelesinde olduğu gibi kocaman bir cesaret örneği etiketlenmiştir.
Özay ayrıca bu film de iyi bir gözlemci olarak da karşımıza gelmiştir. Güzellik ,dişilik kaygısından uzak erkeksileşmek veya hayatla itişirken kabalaşmadan film de keyifle taşımıştır.

Komedyen olmak akıl işi
Yıllarca komedyen olmanın zorluğunu bilen onca insan (Kadın –Erkek) , bu işi maalesef yapamamış ya da bu işi yaptığını zannetmiştir.
Tebessüm bile edemediğimiz argo, küfür, aptalca düşme – kalkma gibi hareketlerden oluşan saçmalıkların biraraya gelmesinin toplu uygulamasını yapmışlar, konu bütünlüğü bile olmayan filmlerle bu türü yönettiğini zanneden kişiler , seyirciyi de bir çeşit baskılamaya almışlardır.
Komedyen sayısı az,Kadın komedyen sayısı çok az,Senaryo yazarı ve Kadın komedyen oyuncu özelliği için birlikte Gupse Özay ismi ise bir ilk olarak miladi tarih 2014 kasım 14 olmuştur.

Gupse Özaydın bilgisi,zeka kıvrımlarındaki bükülmemişlik ile sinemamızın yüzüncü yılında kendi türünde sinemaya armağan gibi gelmiştir.
Başarıyı kabul etmek
Gupse Özaydın’ın başarısını kabul etmek zor gelebilir.Lütfen bu işi yaptığını zannedip de yapamayanlar ile bu alanı elinde tutanlara seslenmek istiyorum…
…İyi ve Güzeli hep birlikte alkışlamasını bilelim, gayet basit ellerimizi önce birbirine doğru yaklaştırıp çarpacağız ardından da içimize sindireceğiz…. Bu işlem üstelik sizi de rehabilite edecektir..
Yeni başarılarda buluşmak üzere……..

Not:Oyuncu Cenk Durmazel’e acil şifalar dilerim.

Füsun Akmen Balkaya
Kasım.2014.24/Ankara.