TAYLOR SWİFT En Çok Kazanan Şarkıcı!

2015 yılının en çok kazanan müzisyeni 73.5 milyon dolarla 26 yaşındaki Amerikalı şarkıcı Taylor Swift oldu.

Swift, 58’ncisi verilen Grammy Ödülleri’nde yılın albümü de dahil olmak üzere üç dalda ödül kazanmıştı. Amerikalı şarkıcı ayrıca, 2014 yılında 200 milyon dolarlık servetiyle en çok kazanan genç yıldızlar listesinde 1’nci sırada yer almıştı.

Billboard’un açıkladığı listeye göre, geçtiğimiz yıl Justin Timberlake ve Matt Le Blanc’ın da eşlik ettiği ‘1989’ turnesinden 61.7 milyon dolar gelir elde eden Swift, teliflerden aldığı miktar ise 4.1 milyon dolar kazandı.

İnternet üzerinden yayın yapan müzik platformlarından 546 bin dolarda kazanan Swift, çalışmalarının bir deneyin parçası olmasını istemediğini belirterek, 2014 yılında online müzik dinleme platformu Spotify’dan şarkılarını çektiğini açıklamıştı.

Taylor Swift’i sırasıyla Kenny Chesney ve The Rolling Stones takip ederken, efsane guitarist Jerry Garcia’nın ölümünden sonra sahnelere veda eden saykodelik rock grubu Grateful Dead’in kemik kadrosuna Phish’in gitaristi Trey Anastasio’nun eklenmesi ile sahnelere dönen proje grubu ‘Grateful Dead & Dead Company’ sürpriz bir şekilde listede kendine altıncı sırada yer buldu.

Britanyalı müzisyen Adele ise turne yapmadığı halde 17 milyon dolarlık album satışı sayesinde listeye girmeyi başardı.

Tüm popülerlitesine rağmen online müzik platformlarından elde edilen gelir, en çok kazanan müzisyenlerin kazandıklarının yüzde birini kapsıyor. Pastada en püyük pay ise yüzde 83 ile turne gelirlerine ait.

Reuters

Reklamlar