PLANETE FOOTBALLSERGİSİ – Magnum Photos

USA. New York. 1959. Marilyn MONROE.

Bu sene Fransa’da 10 Haziran – 10 Temmuz tarihleri arasında yapılan UEFA 2016 Avrupa kupası vesilesiyle İstanbul Fransız Kültür Merkezi bütün yaz boyunca Magnum Photos ajansının sergisi « Planète Football » sergisine ev sahipliği yapıyor.

Bütün dünyada futbol, rasyonel düşüncenin çok ötesinde tutkuların depreştiği, insanları birleştiren ve aynı anda ayıran, evrensel bir dile sahip olan yegane sporlardan. Bazı ülkelerde futbol kültürü, bir karşılaşmanın iyi veya kötü sonucuna göre hükümetlerin düşmesine ya da birleşmesine neden olabilir. Hatta bazı uluslararası karşılaşmalar iki ülke arasında çatışmalara bile neden olabilir. El Salvador ve Honduras maçı sonrasında iki ülke arasında patlak veren savaş, futbolun gücünün sadece bir örneği.

Bu sergiyle futbol dünyasını Magnum Photos ajansının büyük fotoğrafçıların objektiflerinden göreceksiniz.
1930 yıllarından beri, futbolun renkli dünyası birçok fotoğrafçının ilgisini çekmiştir. Futbolun kökenlerinden, günümüz global dünyanın «pazarlanan» futboluna geçişini ve bu süreçlerde birinci ligdeki oyuncu ve taraftarları belgeleyerek, futbolun toplumsal bağlamdaki yerini çok güzel ifade etmiştir.

Japonya’dan Türkiye’ye, Rwanda, Kamboçya, Nijeria, Brezilya, Salvador, İtalya’dan İngiltere’ye kadar Magnum Photos fotoğrafçıları oyunun ruhunu çok belirli bir tarzda ölümsüzleştirdiler.

Resimler futbol oyununun güzelliğiyle fotoğrafçıların kendilerine özgün estetik özelliklerini birleştirerek dünyanın her kesiminden toplumların yuvarlak topa olan ilgisini yansıtan güzel belgeler oluşturuyor.

Reklamlar