KKTC GİRNEDE İKİ KONSERVATUARLI: “İbrahim Özbaskın” ve “Çağın Dostel” ile Tesadüfler Bizi Buluşturdu / FÜSUN BALKAYA

Kıbrıs ve ortak çalışmalarımız(1998-2011)

Ada’yı ve adalıları çok sevdiğim için her yıl iki kez ada da tatil yapmak alışkanlığım tüm dostlarım tarafından da doğal karşılanır hale gelmiştir.

1974’ten sonra bu güzel ada’nın tüm değişim ve gelişimlerini görmüş ve bu olumluluk halleri ada anlamında beni hep mutlu etmiştir.

Zaman içinde ada da küçük sevimli dostluklarımın oluşması, hanımca alışveriş keyfimle birlikte hep huzurlu bir ortamı yakalamış olmam da beni tatil anlamında buraya çeken nedenler arasında hep öne çıkmıştır.

Hacettepe Üniversitesi öğretim üyeliği ve idarecilik esasına dayalı çalışma yıllarımda Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü , Yakın Doğu Üniversitesi Rektörlüğü ve aynı üniversitenin Sahne Sanatları Fakültesi ile Lefke ODTÜ Rektörlüğü ortak sanat ve kültür faaliyet çalışmalarımız bu çalışmalara katılan öğrencilerimize büyük başarı getirmiş ve yurt dışı tecrübesini de oluşturmuştur.

Birlikte düzenlediğimiz festival veya yıl sonu etkinliklerinin paylaşımı gösteri,seminer,panel düzeyindeki işbirliğinin de oluşması için destekci oluşum, oluşumumuz ve gayretlerimiz maddi , manevi daima sürmüştür.

Kıbrıs’tan eğitim ve öğretim için gelen öğrencilerimizin Türkiye de kendilerine tanınan kontenjanlarının her yıl açık tutulması ve değerlendirilmesi hususu da aynı önemle Konservatuarımız tarafından takip edilmiştir.

Dönemin Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş tarafından da sanat ve kültür çalışmalarına katılan öğrencilerimiz makam da kabul edilmek onurunu belirtilen tarihler de yaşamışlardır.

Yakın Doğu Üniversitesi Sahne Sanatları öğretim kadrosu bu yıllarda bile H.Ü Devlet Konservatuarı Tiyatro Anasanat Dalı ‘nda birlikte görev yapan çok önemli bir çekirdek kadroyu yapısında tutmayı başarmıştır.

KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (2015) VE…

Tiyatro ağırlıklı yaşamımda Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti Senfoni Orkestrası’nın 2015 tarihinde kurulduğunu , İbrahim Özbaskın ve Çağın Dostel ile Temmuz 2016 Girne de tesadüfi yaptığımız daha çok müzik üzerine oluşan sohbetimizde öğrenmek beni çok mutlu etmiştir.

Akademik anlamda olduğu gibi yazım alanımda da sanatsal ve kültürel oluşumları takip etmek gayretimin yüksek olmasına rağmen bu güzel habere kalemimin değmemiş olması beni biraz şaşırtmıştır.

Telafi telaşı içinde Konservatuar mezunu bu iki başarılı arkadaşımın Nefesli Sazlar Bölümü mezunu olduğunu öğrenmem de ayrıca beni çok mutlu etmiştir.
Nefesli sazlara ilgim oranında bu sazlara kabiliyet anlamında yetersizliğim gerçeği hep keyfimi bozmuş ve beni düşündürmüş ama bu işi iyi yapanlara hayranlığımı da kaybettirmemiştir.

Genç arkadaşlarım Dostel ve Özbaskın ile deniz kenarında Konservatuar anılarımızı tazelemeye devam ederken,ortak anılarda yılların ve yaşların getirdiği sevimli değişiklikler benim sık, sık tebessüm etmeme bu sohbet de neden olmuştur.

“Onların arkadaşları benim talebelerim, onların öğretim üyeleri benim arkadaşlarım,onların idarecileri benim dostlarım olarak karşımıza çıkmış”, birlikte bu sohbette kulakları tarafımızdan dostluk ve sevgi ile çın,çın çınlatılmıştır.

Lefkoşe Belediye Orkestrasının1991 tarihli kuruluşunun ve başarılı çalışmalarının ardından 2015 tarihli kuruluş yılı ile ‘’KKTC CUMHURBAŞKANLIĞI SENFONİ ORKESTRASI’’ bugüne kadar öncelikle orkestra elemanlarının oluşumunu sağlamış daha sonra da konser repertuarlarının oluşumunu tamamlamıştır.

Julian Lupu,Gülsin Onay,Onur Şenler’in konuk olduğu konserler KKTC’nin çeşitli şehirlerinde başarı ile gerçekleştirilmiştir.

Lefkoşa doğumlu ve HÜ Ankara Devlet Konservatuarı mezunu olan Şef ve besteci Ali Hoca da orkestranın başına yine şef olarak getirilmiştir.

KKTC CSO ‘da bir diğer Kıbrıslı üye Nihat Ağdıç ismi de baş kemancı sandalyesinde yerini almıştır.

2015 doğumlu bu çok genç KKTC CSO ‘na , tüm sanatçı ve çalışanlarına başarı dileklerimi sunarken en kısa zamanda kendilerini Türkiye’de görmek ,dinlemek isteğimi de iyi bir dinleyici olarak yinelerim.

Teşekkürler…

Teasadüflerin buluşturduğu Çağın Dostel ve İbrahim Özbaskın ‘a sohbet ve paylaşımları için de özenle teşekkür ederim.

FÜSUN AKMEN BALKAYA/İST.
03.08.16

.

Reklamlar