SAHA DERNEĞİ” Suat Öğüt’ün Yeni Eser Üretimine Destek Verdi!

SAHA, Amsterdam’daki Corridor Project Space’de düzenlenen “Scenario III, A Floating Art Space inside of A Building” sergisine katılan Suat Öğüt’e, yeni eser üretimi için destek verdi. Suat Öğüt’ün, 20 Ağustos’ta sona erecek sergide yer alan “In Remembrance of Williwaw” adlı mekâna özgü yerleştirmesi, kişisel ve kamusal olanı ilişkilendiriyor. Çalışma, dışarıda devam eden büyük sorunların ve güç yapılarının, perde arkasındaki özel alandan nasıl gözlemlenebileceğine işaret ediyor.

Öğüt, yerleştirmesinde, sembolik temsilleri sorgulayarak perde ve bayrak arasındaki malzemelerin rolünü değiştiriyor. Beyaz bayrak, koruma, ateşkes ve müzakere isteği olarak bilinirken, perde mekânın sonundaki kurgusal günışığı ile ayarlanmış bir tiyatro sahnesi olarak sürekli hareketlerle dalgalanıyor.

Türkiye ve Hollanda’dan sanatçıların bir yazarla işbirliği yaptığı üçlü sergi serisi “A Particular Scenario”, çağdaş sanat pratiği olarak hikâye anlatımına odaklanıyor. Sergiler sırasıyla toprak, su ve rüzgâr olmak üzere farklı temalara değiniyor. Proje, Amsterdam ve İstanbul arasında kişisel, estetik ve politik bir bağ kurmayı amaçlıyor.

Suat Öğüt
Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Resim ve Heykel Bölümü’nden 2007 yılında mezun oldu. 2010’da Münih’te bulunan Willa Waldberta misafir sanatçı programında 3 ay süreyle ağırlandı. 2013’te Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü’nü kazananlardan biri olan Öğüt, 2014’ten bu yana Amsterdam’daki Corridor Project Space’te proje koordinatörü olarak görev yapıyor. B.I.T. Kolektif’in üyeleri arasında yer alan sanatçı, Amsterdam ve İstanbul’da yaşıyor.

SAHA Derneği: Kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak, çağdaş sanatı destekleme amacında birleşen bir grup sanatsever tarafından 2011 yılında kuruldu. Dernek, Türkiye çağdaş sanatının tanınırlığını ve bilinirliğini artırmak amacıyla, bu doğrultudaki projelere karşılıksız destek veriyor. Evrensel değerlere saygılı ve demokratik duruşuyla, Türkiye çağdaş sanatı için özgür bir “saha” oluşturulmasını misyon ediniyor.

Reklamlar