SALON’da Sonbahar Başkadır!

Oyun Salonu: National Theatre Live ile Frankenstein
1, 8, 15, 22 Kasım Salı
Oturmalı (numarasız) 50 TL, Öğrenci 40 TL
Gösterim: 20.30

Benedict Cumberbatch ve Johnny Lee Miller, Danny Boyle yönetmenliğinde, değişen rollerde doktor Victor Frankestein ve yaratığını canlandırıyor. Delilik ve dahilik arasındaki o ince çizgide sürekli rol değiştiren oyuncular; bilimsel sorumluluk, ebeveyn ilgisizliği, bilinç gelişimi ve iyiyle kötünün doğasını tartışmaya açıyorlar. 2011’de kapalı gişe sahnelenen oyun, sinema salonlarında ise yarım milyondan fazla insana ulaştı. Oyun Salonu kapsamında Salon’a kurulan beyazperdede yüksek çözünürlüklü kaydıyla izleyicilere heyecan verici, rahatsız edici, klasik ve gotik bir masal anlatan Frankenstein, Ekim ayında gördüğü yoğun ilginin ardından 1, 11, 18 ve 25 Kasım tarihlerinde 20.30’da Salon’da gerçekleşecek gösterimleriyle tiyatroseverlerle buluşmaya devam ediyor.

Kleerup & Nicolai Dunger & Californiaman & BF/C
3 Kasım Perşembe
Tam 35 TL, Öğrenci 25 TL
Konser: 21.30
Kapı Açılış: 20.30

Hepsi birbirinden yetenekli İsveçli müzisyenler; Kleerup & Nicolai Dunger & Californiaman & BF/C İstanbul’da özel bir proje için bir araya gelecekler. Grammy sahibi dahi prodüktör Kleerup, Lykke Li, Lady Gaga, Robin gibi büyük seslerle yaptığı prodüksiyonlarıyla tanınıyor. Bugüne dek 12 solo albüm kaydetmiş disiplinlerarası bir müzisyen olan Nicolai Dunger, son dönemde yazdığı opera aryalarıyla ve Küngen grubunun üyesi olarak da tanınıyor. Avangard prodüktör Californiaman ve şarkıcı, söz yazarı Barış Fıratlı ise birlikte BF/C’yi oluşturuyorlar. İsveç Konsolosluğu’nun değerli işbirliğiyle gerçekleştirilecek bu gecede kuzeyli sanatçılar İstanbul’a olan tutkularını kendi özgün prodüksiyonlarına dönüştürecekler. Arkadaşlıklarıyla olduğu kadar birbirlerine duydukları hayranlıklarıyla da kuvvetli bir ekip oluşturan dörtlü, kuzey soğuğu ve İstanbul’un melankolik ambiyansından aldıkları ilhamı 3 Kasım Perşembe akşamı 21.30’da Salon dinleyicisi ile paylaşacak.

Choir Of Young Believers
5 Kasım Cumartesi
Tam 45 TL, Öğrenci 35 TL
Konser: 22.30
Kapı Açılış: 21.30

Danimarkalı müzisyen Jannis Noya Makrigiannis’in akustik folk, indie pop projesi Choir Of Young Believers, Makrigiannis’in solo çalışması olarak hayata geçti. Bir süre sonra yanına Danimarka’dan birkaç müzisyen dostunu daha alarak performanslarına hız verdi. 2009’da SXSW’te sahne aldıktan sonra Tycho, Phantogram, Matthew Dear gibi elektronik müzik liginin büyüklerinin yer aldığı plak şirketi Ghostly International ailesine katıldı. Danimarkalı Sigur Ros’a benzerliği ile sıkça anılan Choir Of Young Believers, Midlake, Yeasayer gibi grupların dinleyicilerinin yakında tanıdığı bir isim. Choir of Young Believers, bir kez daha İstanbullu hayranlarıyla buluşmak için 5 Kasım Cumartesi akşamı 22.30’da Salon sahnesinde olacak.

%100 Müzik: Stu Hamm Band feat. Greg Howe
6 Kasım Pazar
Tam 60 TL, Öğrenci 40 TL
Konser: 21.00
Kapı: 20.00

Veteran bas gitarist Stu Hamm ve ünlü gitarist Greg Howe birlikte sahnede Salon’a konuk oluyor. Stu Hamm, Joe Satriani, Steve Vai, Frank Gambale gibi önemli müzisyenlerle çalan Stu Hamm’e, bas gitardaki ustalığı ile geçtiğimiz yıl yayımladığı son albümünün turnesinde ünlü gitar virtüözü Greg Howe eşlik ediyor. Howe, Justin Timberlake, Enrique Iglesias gibi isimlerin sahne gitaristliğini de üstlendiği gibi 1996’da ise Michael Jackson’ın dünya turnesinin gitaristiydi. Hamm ve Howe’e aynı gecede progressive rock grubu The Flower Kings’in eski davulcusu Zoltan Csörsz eşlik edecek. Gitarın ustalarının bir araya geleceği, 6 Kasım Pazar akşamı 21.00’da gerçekleşecek Salon konserinin açılışını enstrümantal füzyon ve progresif tınıları benimseyen, YouTube videoları ile birçok gence gitar çalımının inceliklerini öğreten Barış Şişman Band yapacak.

Oyun Salonu: Üç Kız Kardeş
7, 21 Kasım Pazartesi
Oturmalı (numarasız) 50 TL, Öğrenci 40 TL
Gösterim: 20.30

Anton Çehov’un unutulmaz eseri “Üç Kız Kardeş”, daha iyi bir yaşam, başka bir yerin hayalini kuran insanları resmediyor. Şehirler, ülkeler, kıtalar arasında, terkedilmişliği sorgulayan üç kız kardeşin hikayesi. Şehir terk edilmiş, kuşlar bile gitmiş. Geride kalan yalnızca üç kız kardeş. Hayal Perdesi, festivalde ödüllü Makedon yönetmen Aleksandar Popovski’nin yenilikçi rejisiyle Sven Jonke’nin çağdaş sahne tasarımını birleştiren, alışılmışın dışında bir “Üç Kız Kardeş” sunuyor. Anton Çehov’un ünlü klasiklerinden Üç Kız Kardeş’i Hayal Perdesi’nin kalıpları kıran yorumuyla Salon’a konuk oluyor. “Üç Kız Kardeş”, Ataol Behramoğlu’nun başarılı çevirisi ve Aleksandar Popovski’nin yönetmenliğinde; 7 ve 21 Kasım Pazartesi günlerindeki gösterimleri ile Salon’da izleyicilerle buluşmaya devam ediyor.

Oyun Salonu: Kuş Öpücüğü
14, 28 Kasım Pazartesi
Oturmalı (numarasız) 45 TL, Öğrenci 35 TL
Gösterim: 20.30

“Kuş Öpücüğü”, yıllar sonra oğluna kavuşan bir anne (Hatice) ve hayatını sokaklarda akordeon çalarak kazanan hasta bir oğulun (Mehmet) hikayesi. Oyun, torbacıları, hırsızları ve artık normalleşmiş polis müdahaleleriyle hayatın hızlı aktığı bu mahallede tek göz bir evin içinde, Mehmet ile Hatice’nin geçmişle ve birbirleriyle hesaplaşmalarıyla başlar. Mehmet’in kronik kalp rahatsızlığının gün gün ciddileşmesi Hatice’yi bir çözüm arayışına sürükler. Umudu ışıltılı ve bir o kadar da acımasız televizyon dünyasında aramalarıyla yaşamları bir anda değişir. Berkay Ateş’in yazdığı, Can Kulan ve Emir Çubukçu’nun yönettiği ve Tiyatro D22 oyuncuları tarafından sahnelenecek “Kuş Öpücüğü”; Ekim ayında yapılan gösterimlerinin ardından 14 ve 28 Kasım Pazartesi günlerindeki gösterimleri ile Salon’da izleyicilerle buluşacak.

Garanti Caz Yeşili: The Veils
19 Kasım Cumartesi
Tam 45 TL, Öğrenci 35 TL
Konser: 22.30
Kapı: 21.30

Yarı Yeni Zelandalı yarı Londralı indie rock grubu The Veils, Finn Andrews tarafından kuruldu. Kuruldukları günden bu yana eski Suede gitaristi Bernard Butler ile de çalışan, “Lavinia” adlı parçaları ile sadece indie rock dinleyicilerinin değil, dünya üzerindeki herkesin hayranlığını toplayan bir hite imza attı. The Veils kariyeri boyunca sadece hitlere imza atmakla kalmadı, Polo Sorrentino ve Tim Burton gibi yönetmenler filmlerinde grubun şarkılarına yer verdi. Grubun kurucusu Finn Andrews, David Lynch’in 2017’de yayımlanacak yeni Twin Peaks bölümlerinin kadrosuna da dâhil oldu. Grubun beşinci albümü Total Depravity Ağustos ayında dinleyicilerin arşivlerine eklenirken, grup yeni şarkılarını hayranlarıyla paylaşmak için Salon sahnesine konuk oluyor. Indie rock külliyatında kendine önemli bir yer edenen TheVeils, 19 Kasım Cumartesi gecesi 22.30’da Salon’da.

%100 Müzik: Local Natives
24 Kasım Perşembe
Tam 70 TL, Öğrenci 60 TL
Konser: 21.30
Kapı: 20.30

Indie rock gruplarından bir başka ne iyiler listesine giren topluluk, Local Natives. Californialı grup, 2009’da müziğin dünya çapındaki fuarı SXSW’da sergiledikleri performanslarla yetenek avcılarının dikkatini çektiler. Grizzly Bear ile olan benzerlikleri onların isimlerini herkesin diline doladı. İlk albümleri Gorilla Manor, dünyanın önde gelen müzik platformlarından Pitchfork’un “En İyi Yeni Albümler” listesine girdi. Bir önceki stüdyo çalışmalarında edindikleri tecrübe ve başarıdan hareketle ikinci albümleri Hummingbird’ü yayınlayan Local Natives, potansiyellerini daha da ileri taşıyarak isimlerini bilindik festivallerin listesine yazdırdılar. Sunlit Youth adını taşıyan üçüncü albümlerinin habercisi Past Lives ve Villainy isimli parçaları ile hafızalarda iyiden iyiye yer eden Local Natives, üçüncü albümün turnesi kapsamında 24 Kasım Perşembe akşamı 21.30’da Salon’da bilinçaltının dehlizlerinde dolaşan, duygusal yoğunluğu yüksek bir performanas imza atacağa benziyor.

Dorian Concept
25 Kasım Cuma
Tam 45 TL, Öğrenci 35 TL
Konser: 22.00
Kapı: 21.30

“Kendi kendini sample’layan, otodidakt bir caz müzisyeni” sözleriyle kendini tanımlayan Avusturyalı elektronik müzik prodüktörü Oliver Thomas Johnson ya da onu tanıdığımız ismiyle Dorian Concept, çocuk yaşta aldığı piyano dersleri sayesinde müzik hayatına başladı. Eğitimi boyunca programlama, ses mühendisliği gibi alanlara merak salan Dorian Concept, elektronik müziğe olan merakı sonucu Red Bull Music Academy sanatçılarından biri oldu. Plak şirketleri arasında hatrı sayılır bir yeri olan Ninja Tune’un sanatçıları arasında katılan Dorian Concept şimdiye kadar üç albüm yayımladı. Bu Avusturyalı ses dahisinin elektronikten hip-hop’a, funk’tan caza uzanan analog prodüksiyonlarına kulak vermek isteyenler 25 Kasım Cuma akşamı 22.00’da Salon’da buluşuyor.

Gevende
26 Kasım Cumartesi
Tam 50 TL, Öğrenci 40 TL
Konser: 22.30
Kapı: 21.30

Türkiye’de alternatif müzik sahnesinin en önemli grupları arasında sayılan Gevende, 2000’de Eskişehir’de kuruldu. Grup 2006’da İran, Pakistan, Hindistan ve Nepal’e gerçekleştirdikleri yolculukta çeşitli konserler verdi, yıl boyu tren yolculuklarında, sokaklarda, dağlarda icra ettikleri müzikleri kaydedip bir müzik belgeseli olan Çatıdaki Gevende projesini hayata geçirdi. Türkiye genelinde ve dünyanın birçok kentinde önemli festivallere katıldılar. St. Antuan kilisesinde verdikleri konser ve hemen sonrasında yayımladıkları konserin canlı performans albümüyle takipçilerini büyülediler. Yeni stüdyo albümlerinin hazırlıklarına devam eden Gevende’nin yerli deneysel müzik, doğaçlama performanslarına şahit olmak için 26 Kasım Cumartesi akşamı 22.30’da Salon’da buluşuyoruz.

Garanti Caz Yeşili: Oh Land
29, 30 Kasım Salı, Çarşamba
Ayakta 70 TL, Öğrenci 60 TL
Konser: 21.30
Kapı Açılış: 20.30

Danimarkalı elektronik pop müzisyeni Nanna Øland Fabricius’un sahne adı Oh Land Türkiye’deki müzik hayranlarının yakından tanıdığı bildiği bir isim. Ebeveynlerinden biri opera şarkıcısı, diğeri ise piyanist olan Oh Land, yeteneğini genlerinden alıyor. Nanna Oland, bir balerin olarak dans kariyerini şekillendirmek isterken geçirdiği sakatlık yüzünden müzik kariyerine geçiş yapıyor, dans tutkusunu ise konserlerinde yaşatıyor. “Wolf & I”, “White Nights”, “Perfection” gibi ezbere bilinen şarkıları ve aşırı doz sempatikliğiyle kalplerde taht kuran Oh Land, Sia ve Katy Perry gibi pop dünyasının ünlü isimlerinden önce sahne aldı. İstanbul’da verdiği konserlerle hayran kitlesini giderek büyüten Oh Land, özlediğiniz yumuşacık vokalleri ve sıcakkanlılığıyla 29 Kasım Salı ve 30 Kasım Çarşamba akşamı 21.30’da Salon sahnesinde.

Bilet Bilgileri

Etkinliklerin biletleri, Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir. İKSV ana gişesi Pazartesi’den Cumartesi’ye her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ve Salon’daki NT Live gösterimlerinin gerçekleştirileceği Pazar günlerinde 12.00-20.00 saatleri arasında açıktır. Etkinliğin olmadığı Pazar günleri gişe kapalı olacaktır. Ayrıca Salon etkinliklerinde Vodafone Red ve Vodafone FreeZone üyelerine bir bilet alana ikinci bilet hediye. Öğrenci biletleri yalnızca ana gişe İKSV’den temin edilebilir. Etkinlik kapasitesi el verdiği sürece öğrenciler sınırsız sayıda indirimli bilet satın alabilirler.

Lale Kart sahipleri %25’e varan indirimlerden yararlanabilirler. Ayrıca Lale Kart’ın en genç kategorisi Mavi Lale Kart ile siz de İKSV’yi destekleyebilir, tüm Salon İKSV etkinliklerinde %10 indirimden yararlanabilirsiniz. Mavi Lale Kart yalnızca 50 TL. Ayrıntılı bilgi için: lalekart.org

Salon İKSV’de bu sezon da %100 Müzik konseptinde düzenlenecek konserler ile Garanti Bankası sponsorluğunda gerçekleşecek Garanti Caz Yeşili konserleri de izleyicilerle buluşacak.

MasterCard da Paha Biçilemez İstanbul programı kapsamında Salon etkinliklerine katkıda bulunuyor.

Salon hakkında ayrıntılı bilgi için: saloniksv.com

facebook.com/saloniksv
twitter.com/saloniksv
instagram.com/saloniksv
youtube.com/iksvistanbul
#saloniksv

Reklamlar