ARTS NEWS / SUZANA ROOD

Founder Files continues with Roksanda Ilincic

In partnership with the Design Museum, this event explores how Roksanda built the company and iconic brand for which she is known today. Her brand has a loyal VIP following, with recent appearances on Kate Middleton, Michelle Obama, Samantha Cameron, Keira Knightley, and Melania Trump. Chaired by Carolyn Dailey, founder of Creative Entrepreneurs, this conversation will provide insider tips on how to develop a successful creative business. The conversation with Roksanda Ilincic will be broadcast on our Facebook page on 17 May from 20.30 onwards (GMT+2). Stay tuned!

Apply now: Creative Producers International

We are thrilled to be part of Creative Producers International, a global talent and leadership development programme led by Watershed. The programme will provide fifteen Creative Producers from across the globe with the skills they need to become the city change-makers of the future. The successful Producers will receive a £2,000 bursary every year for three years plus travel, accommodation and per diems to attend events in Bristol and Tokyo, a £5,000 ideas development fund, training, mentoring, support throughout and lots more. Deadline for applications 5 June.
Founder Files Roksanda Ilincic ile devam ediyor

Design Museum işbirliğiyle gerçekleşecek olan konuşma Roksanda’nın şirketini nasıl kurduğunu ve ikonik bir marka haline getirdiğini keşfedecek. Markanın VIP takipçileri arasında Kate Middleton, Michelle Obama, Samantha Cameron ve Melania Trump da bulunuyor. Creative Entreprenuers kurucusu Carolyn Dailey tarafından yönetilecek konuşma başarılı bir yaratıcı iş kurmanın arkasındaki gerçek hikayeye odaklanıyor olacak. Roksanda Ilincic’in konuşması, 17 Mayıs Çarşamba günü saat 20.30’dan itibaren (GMT+2) Facebook hesabımızdan canlı yayınlanacak. Bizi takip edin!

Başvurular başladı: Uluslararası Yaratıcı Yapımcılar

Watershed önderliğinde yürütülen küresel yetenek ve liderlik gelişim programı Uluslararası Yaratıcı Yapımcıların bir parçası olmaktan heyecan duyuyoruz. Program dünyanın farklı yerlerinden gelen 15 yaratıcı yapımcıya, geleceğin şehir değişim öncüleri olmalarını sağlayacak yetenekleri kazandıracak. Başarılı yapımcılar üç yıl boyunca her yıl 2.000£ burs ve Bristol ve Tokyo’daki etkinliklere katılmaları için, seyahat, konaklama ve günlük ücretin yanısıra, 5.000£ değerinde fikir geliştirme fonu, eğitim, koçluk, sürekli destek ve çok daha fazlasına sahip olacak. Başvuru için son tarih 5 Haziran.