Cast Direktörü HARİKA UYGURAMERİKAN FİLM AKADEMİSİ” Üyeliğine Davet Edildi!

Türkiye’de evrensel ölçütte cast direktörlüğü yapan ilk kişi olarak tanınan Harika Uygur, Amerikan Film Akademisi tarafından Akademi üyeliğine davet edildi!

Düzenlediği Oscar Ödülleri ile bilinen ve bünyesinde dünya çapında sinemacıları barındıran Amerikan Film Akademisi, Harika Uygur’u Akademi üyeliğine davet etti. Geçtiğimiz yıl Türkiye’den Nuri Bilge Ceylan ve Gökhan Tiryaki’nin de üye olduğu Amerikan Film Akademisi, bu yıl Uygur’la birlikte Fatih Akın, Guy Ritchie, Brillante Mendoza, Kim Ki-duk, Russo Kardeşler gibi ünlü yönetmenlerin yanı sıra, Naomie Harris, Monica Belluci, Kristen Stewart, Franco Nero gibi farklı kuşaklardan oyuncuları da davet etti.

Üç Maymun, Mustang, Nokta, Sarmaşık, Araf gibi uluslararası alanda da başarı göstermiş pek çok yerli yapımın cast direktörlüğünü yapan Harika Uygur, G.O.R.A., Neredesin Firuze, Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü, Uzun Hikaye, Silsile, Tatlı Biber Diyarım gibi popüler yapımlarda da oyuncu seçimi görevini üstlendi. Uygur, halen birçok reklam, sinema filmi ve TV dizisinin cast çalışmalarını yürütmektedir.

HARİKA UYGUR HAKKINDA

Harika Uygur İstanbul’da doğdu. Okul yıllarının sonlarında uzun yıllar Osman F. Seden’in yönetmen yardımcısı olarak çalıştı. Sektörün en önemli şirketlerinden olan IFR’ye 1994 yılında katıldı. Ezel Akay’ın yönetmen yardımcılığından sonra 1997 yılında cast direktörü olarak çalışmaya başladı. 2000 yılında İstanbul’a geri dönüp kendi adına cast direktörlüğü şirketini kurdu. 2009 yılında European Film Promotion’a (EFP) bağlı Uluslararası Cast Direktörleri Birliği’ne (ICDN) katıldı. 2012 yılında Türsak Vakfı üyesi oldu. Yine aynı yıl merkezi USA’da bulunan dünyanın en büyük Cast Direktörleri Birliği olan CSA’dan davet alarak ilk uluslararası üyelerinden biri oldu. “Yekta Kopan ile Okumak ve Yazmak” isimli workshop’a katılarak girdiği yazma sürecinin sonunda kolektif bir proje hazırladılar. Bu proje “İpekli Mendil” isimli öykü sözlüğüne dönüştü ve 2014 yılının Aralık ayında Can Yayınları’ndan yayınlandı. Yine Yekta Kopan’ın “Fil Mezarlığı” adlı hikâyesinden yola çıkarak bir kısa film yönetti. Kısa filmiyle Cannes Film Festivali Kısa Film Köşesi’ne katıldı. 2016 yılının Mayıs ayında, verdiği workshopla aynı ismi taşıyan “Bu Rol Senin” Destek Yayınları’ndan yayımlandı.