USTA KONTRBASÇI CHRISTIAN MCBRIDE “İki Özel Konser” İçin Geliyor!

24. İSTANBUL CAZ FESTİVALİ
USTA KONTRBASÇI CHRISTIAN MCBRIDE’I
İKİ ÖZEL KONSERLE CAZSEVERLERLE BULUŞTURUYOR

CHRISTIAN MCBRIDE, JOSHUA REDMAN, KANDACE SPRINGS VE TRT HAFİF MÜZİK VE CAZ ORKESTRASI İLE BİR ARAYA GELİYOR

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, 20 yıldır Garanti Bankası’nın sponsorluğunda düzenlenen ve bu sene 24. kez gerçekleştirilecek olan İstanbul Caz Festivali, caz müziğinin en yenilikçi isimlerinden, usta kontrbasçı Christian McBride’ı iki farklı konserle caz tutkunlarıyla buluşturuyor.

İlki 10 Temmuz Pazartesi günü Sultan Park Swissotel The Bosphorus’ta gerçekleştirilecek konserde son 20 yılda caz dünyası için vazgeçilmez bir yere sahip olan A.B.D.’li usta kontrbasçı Christian McBride, yeni projesi Christian McBride’s New Jawn ile sahnede olacak. Bugüne kadar işbirliği yaptığı Sonny Rollins, McCoy Tyner, Freddie Hubbard and Pat Metheny, Sting ve The Roots gibi sanatçı ve gruplarla 300’den fazla albüme imza atan McBride, yeni projesiyle cazseverin ufkunu biraz daha genişletiyor. Christian McBride’s New Jawn ile cazın tecrübeli isimlerinden Josh Evans, Marcus Strickland ve Nasheet Waits’i bir araya getiren McBride, tükenmeyen enerjisiyle İstanbul Caz Festivali’nin konuğu oluyor. Saat 20.30’da başlayacak gecede açılışı ise caz ve blues’un saygın plak şirketi Blue Note’un yeni keşfi, büyüleyici vokalleriyle dinleyenleri kendisine hayran bırakan Kandace Springs yapacak. Springs, büyüleyici vokallerinin yanı sıra, soul, caz ve pop’u birleştiren eğlenceli şarkılarıyla önce A.B.D.’de kısa süre sonra ise tüm dünyada müzik dünyasının gündeminde haklı bir yer edindi. 27 yaşındaki şarkıcı, söz yazarı ve piyanist Kandace Springs, 2016’da Blue Note’dan çıkardığı “Soul Eyes” albümü ile eski dönem caz divalarının izini modern R&B’ye taşıyor.

Christian McBride, 11 Temmuz Salı günü ise festival izleyicileri ile TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’nın ev sahipliğinde gerçekleşecek konserde solist olarak konserde yer alacak. Saat 21.00’da Zorlu PSM Ana Sahne’de gerçekleştirilecek konserde, müzik kariyerinde bugüne kadar beş Grammy Ödülü’ne layık görülen McBride’ın yanı sıra, kendi besteleriyle olduğu kadar doğaçlama yeteneğiyle de hayranlık uyandıran usta cazcı Joshua Redman ve vokalleriyle Kandace Springs de aynı sahneyi paylaşacak. Sanatçılara, Türkiye’nin en köklü caz topluluklarından TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası eşlik edecek. Joshua Redman, caz kariyerinde en iyi solist ödülüne sahip müzisyenlerden bir tanesi olmakla kalmıyor, aynı zamanda caza getirdiği yenilikçi anlayışla tanınıyor. Daha önce Salon İKSV sahnesine konuk olan ve 22. İstanbul Caz Festivali kapsamında da bir konser veren Redman ile beraber gecede sıradışı vokalleriyle Kandace Springs de Christian McBride’a eşlik edecek.

Festival Biletleri
24. İstanbul Caz Festivali’nin biletleri, Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden (Pazar hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında) satın alınabilir. Lale Kart sahipleri biletlerini %25’e varan özel indirimlerle alabiliyor.

Festival dergisi
24. İstanbul Caz Festivali programına dair detaylı içeriklerin, Türkiye’den sanatçı ile yazarlardan görüşlerin ve yazıların da yer aldığı Festival E-Dergisi’ne http://cazdergisi.iksv.org/ adresinden ulaşılabilir.

Festivali sosyal medyada takip edin
İstanbul Caz Festivali ile ilgili tüm bilgileri, sanatçıların tanıtım videoları ve etkinliklerle ilgili anlık gelişmeleri sosyal medya hesaplarından da takip etmek mümkün:

facebook.com/istanbulcazfestivali
twitter.com/istanbulcazfest
instagram.com/istanbulcazfestivali
youtube.com/iksvistanbul
play.spotify.com/user/istanbulkultursanatvakfi
#istcazfest17
#sarkilarkonusur

Festival programına, festivalin resmi web sitesi caz.iksv.org’un yanı sıra İKSV Mobil uygulamasından da ulaşılabilir. İKSV Resmi İletişim Sponsoru Vodafone’un katkılarıyla hazırlanan İKSV Mobil uygulaması AppStore ve Google Play Store’dan indirilebilir. İKSV Mobil’e ek olarak İKSV Kitaplık üzerinden de İstanbul Caz Festivali’nin broşürüne ulaşılabilir.