27. AKBANK CAZ FESTİVALİ (Şehrin Caz Hali Başlıyor)

Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri Akbank Caz Festivali, bu yıl 27. yaşını kutluyor. Geçmişten günümüze Cecil Taylor, Archie Shepp, McCoy Tyner, Pharoah Sanders, Jimmy Smith, Enrico Rava, John Scofield & Joe Lovano, Manu Katché, David Sanborn gibi caz dünyasının saygın isimlerini izleyici ile buluşturan Festival, 3 – 19 Kasım 2017 tarihlerinde şehri cazın farklı renkleriyle kucaklayacak.

Bugüne kadar milyonlarca takipçisi ile giderek yükselen bir grafiğe sahip olan Akbank Caz Festivali, 27. yılında da birbirinden özel performanslara ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Festival’in bu seneki yıldız isimleri arasında; modern cazın baş besteci-piyanistlerinden Abdullah Ibrahim, Güney Afrika’nın ilk siyahi bebop caz grubu The Jazz Epistles ruhunu yeniden dirilten Ekaya ve Güney Afrika’nın başka bir caz ikonu olan trompetçi Hugh Masekela’dan oluşan Abdullah Ibrahim & Ekaya and Hugh Masekela, cazın dünyadaki büyükelçilerinden Vanessa Rubin, şarkıları bugüne dek dijital platformlarda 2,5 milyondan fazla dinlenen Ala.Ni, kendi kuşağının iz bırakmış caz gitaristlerinden Wolfgang Muthspiel, Ekvadorlu prodüktör ve müzisyen Nicola Cruz, İngiliz yapımcı ve müzisyen Bonobo, Norveçli tubacı ve besteci Daniel Herskedal, enstrümantalist ve besteci kimliğiyle cazın geleceğini şekillendirecek 25 genç isim arasında gösterilen Marius Neset, klasik müzik disiplinini hareketli ritimler ve parlak armonilerle birleştiren Amina Figarova Sextet, Kübalı caz piyanisti ve bestecisi Alfredo Rodríguez, Amerikalı davulcu ve yapımcı Mark Guilliana, İngiliz saksafoncu Shabaka Hutchings ve Güney Afrikalı müzisyen dostlarından oluşan The Ancestors grubu, post-modern stil cazı, funk, Afro ritimler ve egzotik bir ses dünyasıyla birleştiren Mop Mop ve Acid Jazz’ın önemli isimlerinden Red Baraat yer alıyor. Yenilikçi projeler bölümünde Kenan Doğulu ve Sattas’ı ağırlayacak olan Festival, aralarında Emin Fındıkoğlu, İlhan Erşahin, Baki Duyarlar, Çağıl Kaya, Çağrı Sertel ve Şenay Lambaoğlu’nun da bulunduğu pek çok Türk cazcının yanı sıra Evrencan Gündüz ve Hakan Başar gibi yeni nesil yetenekleri de müzik tutkunlarıyla buluşturacak.

Akbank Caz Festivali’nin artık bir festival klasiği haline gelen “Kampüste Caz” konserleri bu yıl da devam ediyor. Festivalin en önemli etkinliklerinden biri olan Kampüste Caz, 20 Kasım – 1 Aralık tarihleri arasında Muğla, İzmir, Eskişehir, Bolu, Adana, Mersin, Kayseri ve Ankara’da vokal, şarkı sözü yazarı ve şair Jehan Barbur ile cazın coşkusunu ve heyecanını üniversiteli gençlerle buluşturacak.

Festival’in bir diğer önemli etkinliği olan, gençlere caz müziğini ve enstrümanlarını daha da yakından tanıma fırsatı sunan Liselerde Caz Atölyeleri, bu yıl 8 Kasım, 9 Kasım, 16 Kasım ve 17 Kasım tarihlerinde sekiz ayrı lisede ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

Akbank, kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında uzun yıllardır kendi çalışanları ile sürdürdüğü gönüllülük projelerini gençlerle buluşturduğu Şehrin İyi Hali projesine devam ediyor. Gençlerden yoğun ilgi gören proje kapsamında bu yıl toplum yararına projelerde gönüllü olarak çalışan 1000 genç, 11 Kasım Cumartesi günü Volkswagen Arena’da gerçekleştirilecek Bonobo konserini izleme imkanı bulacak.

Organizasyonu ve içerik programlaması Pozitif işbirliği ile gerçekleştirilen 27. Akbank Caz Festivali boyunca aralarında Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Akbank Sanat, Babylon, Volkswagen Arena, The Seed, Caddebostan Kültür Merkezi, Moda Sahnesi, Summart Sanat Merkezi, Nardis ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin de bulunduğu 36 ayrı mekanda 53 konser, 3 söyleşi ve 15 atölye çalışması gerçekleştirilecek.

27. Akbank Caz Festivali’nden Seçmeler

CAZIN USTALARI

27 yıldır caz dünyasının usta isimlerini müzik tutkunlarıyla buluşturan Akbank Caz Festivali, bu yıl da takipçileri için zengin bir program sunuyor. 27. Akbank Caz Festivali, “Cazın Ustaları” bölümünde Abdullah Ibrahim & Ekaya and Hugh Masekela, Chucho Valdés and Gonzalo Rubalcaba (100%) Trance (75%), Emin Fındıkoğlu + 12’yi ağırlayacak.

27. Akbank Caz Festivali, 8 Kasım Çarşamba günü Uniq Hall’da Abdullah Ibrahim & Ekaya and Hugh Masekela’yı ağırlayacak. Konserde modern cazın baş besteci-piyanistlerinden Abdullah Ibrahim tarafından kurulan ve Güney Afrika’nın ilk siyahi bebop caz grubu The Jazz Epistles ruhunu yeniden dirilten Ekaya’ya, Güney Afrika’nın başka bir caz ikonu olan trompetçi Hugh Masekela eşlik edecek.

Büyük Küba piyano müziği kültürünün iki kuşağına damga vurmuş; dostlukları, karşılıklı sevgi ve saygıları onlarca yıl öncesine dayanan iki öncü isim Chucho Valdés ile Gonzalo Rubalcaba, 12 Kasım Pazar günü 27. Akbank Caz Festivali’ne konuk oluyor. Caz dünyasının iki dev ismi popüler parçalardan klasik Küba repertuvarına ve Thelonious Monk’a uzanan duo piyano projeleri Trance ile Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda festival takipçileri ile buluşacak.

Piyanist, aranjör, festival direktörü ve eğitmen kimliğiyle Türk cazına büyük emek veren Emin Fındıkoğlu, 2,5 yıl önce kurduğu, aralarında Şenova Ülker ve İmer Demirer gibi ustaların yanı sıra Türk cazının genç yeteneklerinin de yer aldığı 15 cazcıdan oluşan Emin Fındıkoğlu +12 ile 27. Akbank Caz Festivali’nin konuğu oluyor. Emin Fındıkoğlu +12, Mehmet Uluğ anısına 8 Kasım Çarşamba günü Babylon’da düzenlenecek konserde Emin Fındıkoğlu’nun düzenlediği parçaların yanı sıra Arif Mardin’in 1950’lerin sonlarında Boston’da büyük bir orkestra için yazarak kopyasını Fındıkoğlu’na hediye ettiği “A Night in Tunisia” düzenlemesinin de yer aldığı bir repertuvar seslendirecek.

ZAMANIN RUHU

27. Akbank Caz Festivali, cazın dünyadaki büyükelçilerinden biri olan, tecrübeyle yıllanmış olgun sesini estetik sunum ve hikâye anlatıcılığının ötesinde gerçek bir enstrüman gibi kullanan Vanessa Rubin ile başlıyor. Vanessa Rubin, 3 Kasım Cuma günü The Seed’de unutulmaz bir konser ile 27. Akbank Caz Festivali’nin açılışını yapacak.

Asla tek bir proje ve fikir ile yetinmeyen yaratıcı ve üretken müzisyen ve yapımcı İlhan Erşahin, Istanbul Sessions – Solar Plexus albümü için güçlerini birleştirdiği yeni nesil caz sahnesinin parlak isimlerinden Dave Harrington (Darkside) ile birlikte 27. Akbank Caz Festivali’nde. İlhan Erşahin ve Dave Harrington, müziği hiç bir kalıp ya da zaman dilimiyle sınırlamadan, “şimdi”nin sesini takip eden performansları ile 03 Kasım Cuma günü Babylon sahnesinde olacak.

27. Akbank Caz Festivali, 6 Kasım Pazartesi günü Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde kendi kuşağının iz bırakmış caz gitaristlerinden Wolfgang Muthspiel Trio’yu ağırlayacak.

Genç cazın kalıpları kıran, Lousiana doğumlu trompetçi, besteci ve yapımcı Christian Scott, 7 Kasım Salı günü Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde 27. Akbank Caz Festivali takipçileriyle buluşuyor. Bir başka bir yenilikçi cazcı, saksafoncu Donald Harrison Jr.’ın yeğeni olan Christian Scott, trompette kullandığı “fısıltı tekniği” ve sahnede grup doğaçlamasını tırmandıran “forecasting cell” adını verdiği ego tahrik yönetimiyle fark yaratıyor. Geliştirdiği özel tasarım trompet ve flugelhorn’lar ile bakır üflemeliler dünyasına da yeni bir soluk kazandıran sanatçının iki Edison Ödülü ve bir Grammy adaylığı bulunuyor.

Gerçek müzikal köklerini kuşaklar öncesinden ona seslenen ruhlarda arayan İngiliz saksafoncu Shabaka Hutchings, Güney Afrikalı müzisyen dostlarından oluşan “The Ancestors” adlı grubuyla 27. Akbank Caz Festivali’ne geliyor. Shabaka & The Ancestors, 9 Kasım Perşembe günü Babylon’da 2016’da Johannesburg’da kaydettikleri Wisdom of Elders albümünden parçaları seslendirecekler.

Cazın tekno damarına hayat pompalayan Amerikalı davulcu ve yapımcı Mark Guilliana, 27. Akbank Caz Festivali kapsamında 15 Kasım Çarşamba günü Bablyon’da sahne alacak. David Bowie’nin ölümünden iki gün önce yayımlanan son albümü Blackstar, Mehldau’nun synth-funk ve progressive rock’ı harmanladığı albümü Mehliana: Taming the Dragon ve John Scofield ile birlikte çıktığı All-Star Trio dünya turnesi ile hayran kitlesini genişleten sanatçı, 27. Akbank Caz Festivali’ne çok farklı, tamamen akustik bir proje ile geliyor. Guiliana, festivaldeki performansında New York Bunker stüdyolarında kaydettiği tüm parçaları kendisine ait olan Family First albümünü seslendirecek.

Şarkıları bugüne dek dijital platformlarda 2,5 milyondan fazla dinlenen Londra doğumlu Ala.Ni, 16 Kasım Perşembe günü Babylon’da 27. Akbank Caz Festivali’nin takipçileriyle buluşuyor. Ala.Ni, festival kapsamındaki konserinde hafif pürüzlü, nostaljik vokali ile Winter, Autumn, Summer ve Spring başlıklı dört EP’lik “You & I” serisinden parçalar seslendirecek.

Üç yıl önce gitarist Hillman Mondegreen tarafından kurulan İngiliz soul grubu Ephemerals, 27. Akbank Caz Festivali’ne farklı bir performansa imza atacak. Grup, 17 Kasım Cuma günü Babylon’da gerçekleştirecekleri konserde reenkarnasyon, sevgi, dünya politikaları ve felsefe üzerine yazdıkları şarkıları canlı olarak icra edecek. Retro soul, işlenmemiş sesler, üflemeliler, caz, Afrika ritimleri, rock, hip hop, psikedelik ögeler ve Wolfgang’ın tutku, acı ve çaresizlik dolu vokali bu konserde müzik tutkunlarını bekliyor.

Yeni post-modern stil cazı, funk, Afro ritimler ve egzotik bir ses dünyasıyla birleştiren, her albümlerinde farklı hayali gezegenlere yolculuk eden Mop Mop, rotayı dünyamıza ve doğaya çevirdiği son albümü Lunar Love’ın dünya turnesi kapsamında 27. Akbank Caz Festivali’nin konuğu oluyor. Mop Mop’un 18 Kasım Cumartesi günü Babylon’da gerçekleştireceği konserde, grubun Gnawa ritimleri, heavy dub, caz, funk ve Trinidad doğumlu şair, roman yazarı, akademisyen ve müzisyen Anthony Joseph’in vokaliyle zenginleşen müziğini dinlerken çok farklı bir müzikal deneyim yaşayacaksınız.

TUŞLU TINILAR

Simon Raab (piyano ve besteler), Štěpán Flagar (saksafon), Martin Kocian (kontrbas) ve Michał Wierzgoń’dan(davul) oluşan Purple is the Color, grup üyelerinin okul yıllarının kesiştiği Avusturya Linz’de gerçekleşen bir jam sessionda kuruldu. Temelinde, zengin caz quartet geleneği olmasına rağmen pop ve halk müziği ögelerini kullanmaktan çekinmeyen, bunları klasik müzikten beslenen Avrupalı bir sound’un baskın olduğu, modern bir ses dünyasında birleştiren Purple is the Color, 27. Akbank Caz Festivali kapsamında 9 Kasım Perşembe günü St. Benoit Lisesi’nde gerçekleştireceği konserde Avrupa bestelerini Amerikan doğaçlaması ile harmanlayacak.

Berlin’de yaşayan 35 yaşındaki matematik bilimci, piyanist ve besteci Benedikt Jahnel tarafından 10 yıl önce kurulan Benedikt Jahnel Trio, 11 Kasım Cumartesi günü Akbank Sanat’ta olacak. 27. Akbank Sanat Festivali kapsamında izleyeceğiniz Benedikt Jahnel Trio, performanslarında tuşlarda tınlayan çok farklı bir ritim aritmetiği, melodi gibi akan davul ve klasik ile çağdaş yaklaşımların arabulucusu bir kontrbas sunuyor.

Bakü doğumlu piyanist ve besteci Amina Figarova’nın Belçikalı flütçü eşi Brat Platteau ile birlikte kurduğu Amina Figarova Sextet, 27. Akbank Caz Festivali kapsamında ilk kez Türk dinleyicisiyle buluşacak. Amina Figarova Sextet, 12 Kasım Pazar günü Cemal Reşit Rey sahnesinde verecekleri konserde, klasik müzik disiplinini hareketli ritimler ve parlak armonilerle birleştirdikleri 13. albümleri Blue Whispers’dan ezgiler seslendirecek.

1985 yılında kurduğu Giant Sand adlı grup ile 22 solo albüme imza atan, sayısız şarkı yazan ve seslendiren Arizona çöllerinin indie rock sahnesine armağanı, piyanist, şarkıcı-şarkı yazarı Howe Gelb, triosu ile 13 Kasım Pazartesi günü 27. Akbank Caz Festivali’nde. Howe Gelb, geçen yıl yayımlanan, Leonard Cohen’in suküneti, geçmişin caz standartlarını takip ederek dinleyenleri gelecekte yolculuğa çıkaran son albümü Future Standards’ın dünya turnesi kapsamında Babylon’da cazseverlerle buluşacak.

Flamenko ile cazı buluşturduğu “Son Mediterranean” stiliyle devrim yaratan Valensiyalı gitarist Ximo Tebar, 27. Akbank Caz Festivali kapsamında 13 Kasım Pazartesi ve 14 Kasım Salı günleri Nardis’te iki gece boyunca flamenko-caz ziyafeti sunacak.

Efsanevi müzisyen Quincy Jones’un 2006 yılında Montreux Jazz Festivali’nde keşfettiği Kübalı caz piyanisti ve bestecisi Alfredo Rodríguez, geçtiğimiz yıl yayınlanan üçüncü albümü Tocoror’nun dünya turnesi kapsamında 27. Akbank Caz Festivali’ne konuk oluyor. Babylon’da 14 Kasım Salı günü gerçekleştirilecek konserde Quincy Jones Presents Alfredo Rodríguez Trio, festivalcilere Bach’tan flamenkoya, Afrika müziğinden tango ve hatta rock’ a uzanan bir müzik deneyim yaşatacak.

KUZEYDEN DUOLAR

Dört yıl önce Norveç halk ezgilerini Avrupa kilise müzikleriyle harmanladıkları Neck of the Woods albümü ile Akbank Caz Festivali’nde sahne alan Norveçli tubacı ve besteci Daniel Herskedal ile enstrümantalist ve besteci kimliğiyle cazın geleceğini şekillendirecek 25 genç isim arasında gösterilen Marius Neset, 4 Kasım Cumartesi günü Akbank Sanat sahnesinde 27. Akbank Caz Festivali takipçileriyle olacak.

Ritim duygusunu şiirsel bir anlatımla dışa vuran İsveçli gitarist Ulf Wakenius, kendi gibi gitar virtüözü olan oğlu Eric Wakenius ile 27. Akbank Caz Festivali’ne konuk oluyor. İkili, 7 Kasım Salı günü Akbank Sanat’taki konserlerinde geçtiğimiz Nisan ayında çıkardıkları Father and Son adlı duo albümlerini seslendirecekler.

BİZDEN SESLER

Türkülerin kaynaklık ettiği, melez müzik projesi Authentic Anatolian Project’in 27. Akbank Caz Festivali kapsamında 8 Kasım Çarşamba günü Akbank Sanat’taki performansında Anadolu müziğini ruhunuzda, cazı damarlarınızda hissedeceksiniz.

Caz müziğinin en özgün seslerinden Şenay Lambaoğlu, beş yıl aradan sonra tekrar Akbank Caz Festivali’nde. Lambaoğlu, 9 Kasım Perşembe günü Summart’ta gerçekleşecek konserde beğenilen bestelerinden oluşan akustik bir program sunacak.

Ozan Musluoğlu ile birlikte üstlendiği İhtimaller adlı albüm çalışmasında hit parçalarından oluşan bir seçki ile 27. Akbank Caz Festivali’ne konuk olan Türk pop müziğinin ünlü ismi Kenan Doğulu, caz müziğini bambaşka boyutlara taşıyor. Ercüment Orkut, Can Çankaya ve Bulut Gülen’in çarpıcı düzenlemeleri canlı dinlemek için 11 Kasım Cumartesi günü Babylon’da yerinizi almayı unutmayın.

Piyanist ve besteci Emir Ersoy’un Grammy ödüllü davulcu Robby Ameen’in teşvikiyle kurduğu Quartera, 15 Kasım Çarşamba günü Caddebostan Kültür Merkezi’nde verecekleri konser ile 27. Akbank Caz Festivali’nin konuğu olacak. Türk Sineması’nın genç yeteneklerinden Türkü Turan’ın da vokaliyle konuk olacağı Emir Ersoy Quartera feat. Türkü Turan özel konserini sakın kaçırmayın.

35 yıldır ulusal ve uluslararası kültür ve sanat etkinliklerinde ülkemizi başarı ile temsil eden TRT İstanbul Hafif Müzik ve Caz Orkestrası, ünlü vokalist Sibel Köse ile birlikte 27. Akbank Caz Festivali’ne konuk oluyor. Türk cazının son 30 yılını etkilemiş isimleri bir arada dinlemek için 14 Kasım Salı günü Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek bu konseri ajandanıza not etmeyi unutmayın.

Caz piyanisti ve besteci Çağrı Sertel, her biri Türk cazına kendi imzasını atmış isimlerden oluşan yıldızlar takımının eşlik ettiği son albümü Instant ile 15 Kasım Çarşamba günü Akbank Sanat sahnesinde 27. Akbank Caz Festivali’ne konuk oluyor.

Ünlü caz piyanisti, besteci ve eğitmen Baki Duyarlar tarafından Derya Türkan’ın kemençesi için yazılmış “Kemenjazz” projesi, davulda Cem Aksel ve kontrbasta Erdal Akyol’un da eklenmesiyle bugünkü halini aldı. Aynı isimle bir de albüm kaydeden grup, her biri Baki Duyarlar imzasını taşıyan özgün bestelerde farklı kültürlerin huzurlu ezgilerini cazın dinamizmi içinde yoğuruyor. 27. Akbank Caz Festivali’ne bir sürpriz konukla, Atinalı ney üstadı Harris Lambrakis ile katılan “Kemenjazz” ekibi, 16 Kasım Perşembe günü Caddebostan Kültür merkezi’nde gerçekleştirecekleri konser ile İstanbul’dan Ege’nin karşı sahiline seslenecek.

Ülkemizin öncü Reggae ekibi Sattas, ikinci albümleriyle Kasım ayında 27. Akbank Caz Festivali kapsamında müzikseverler ile buluşuyor. Kadıköy Moda Sahnesi’nde 17 Kasım Cuma günü gerçekleşecek konserde, daha önce ülkemizde, hatta yakın coğrafyamızda benzeri gerçekleşmemiş bir “Reggae Show”a şahit olacaksınız. Sattas’a sahnede, farklı çizgilerde müzisyenler konuk sanatçı olarak eşlik edecek.

Sahnede teatral ögeler ve şaşırtıcı ses doğaçlamaları ile dinleyiciyi anlattığı hikâyenin içine çeken ünlü vokalist Çağıl Kaya, 18 Kasım Cumartesi günü Akbank Sanat’ta gerçekleştireceği performans ile 27. Akbank Caz Festivali’ne konuk oluyor. Ünlü vokal konserde son albümü şimdilik her şey yolunda’daki kendi bestelerinin yanı sıra Duman, Mor ve Ötesi, Sevinç Tevs, Yaşar Kurt gibi farklı türlerden müzisyen ve grupların parçalarını da seslendirecek.

YENİ NESİL

27. Akbank Caz Festivali’nin Yeni Nesil bölümünde Evrencan Gündüz, Hakan Başar ve Düşler Akademisi’nin genç yeteneklerini profesyonel müzisyenler ile buluşturan Social Inclusion Band sahne alacak.

Son bir yıldır, yaptığı akustik solo programlarıyla büyük izleyici kitlelerini kendine hayran bırakan Evrencan Gündüz, 27. Akbank Caz Festivali kapsamında, grubu “Evrencan Gündüz Quintet” ile birlikte 16 Kasım Perşembe günü Moda Sahnesi’nde sahne alıyor.

Caz gitaristi Hakan Başar’ın oğlu olan Türkiye’nin en küçük caz piyanisti 2004 doğumlu Hakan Başar, 9 Kasım Perşembe günü St. Benoit Lisesi sahnesinde 27. Akbank Caz Festivali takipçileri ile buluşacak.

“Herkes İçin Müzik” sloganı ile 10 yılı aşkın süredir dünyanın dört bir yanından profesyonel müzisyenler ile Düşler Akademisi’nde sanat eğitimi alarak yeni bir kariyer fırsatı kazanan öğrencileri aynı sahnede buluşturan Social Inclusion Band, 27. Akbank Caz Festivali kapsamında 12 Kasım Pazar günü Bablyon sahnesinde ücretsiz olarak sahne alacak.

DANS PİSTİ

Acid Jazz’ın önemli isimlerinden Red Baraat, 4 Kasım Cumartesi günü Babylon’da caz, hip-hop, rock, funk, üflemeliler, klasik Hint müziğinden oluşan zengin ses mozaiği ve çılgın enerjileri ile 27. Akbank Caz Festivali takipçilerini büyüleyecek.

Fransa doğumlu Ekvadorlu prodüktör ve müzisyen Nicola Cruz, 27. Akbank Caz Festivali’nde 4 Kasım Cumartesi günü Babylon’da Türk hayranlarıyla buluşacak.

Gerçek adı Simon Green olan İngiliz yapımcı ve müzisyen Bonobo, 11 Kasım Cumartesi günü Volkswagen Arena’da gerçekleştireceği canlı performansıyla 27. Akbank Caz Festivali’ne konuk oluyor. Albümleriyle kimi zaman caz ve Afro ritimlerini, kimi zaman Endonezya-Gamelan zilleri ve Avrupa disko ritimlerini füzyonlayarak elektronik müziğe yeni bir hassasiyet getiren Bonobo, insan ve mekân kavramlarını içimizdeki tüm duygu dinamikleriyle incelediği son albümü Migration besteler ile festivale renk katacak.

ATÖLYE ÇALIŞMALARI

ATÖLYE: İstanbul Lindy Hoppers: Lindy Hop Dans Atölyesi
Cazın altın çağı diye bilinen 1920’li yılların ortasında başlayıp 1940’lı yılların sonlarına doğru devam eden, Hollywood filmlerinden aşina olduğumuz swing dansının inceliklerini, ritmini ve ilk adımlarını İstanbul Lindy Hoppers’ın 4 Kasım Cumartesi günü saat: 15.00’te Stüdyo Harlem ve Stüdyo Savoy’da gerçekleştireceği atölye çalışmaları ile öğrenebilirsiniz.
04 Kasım Cumartesi Saat: 15:00 Yer: Stüdyo Harlem, Taksim
04 Kasım Cumartesi Saat: 15:00 Yer: Stüdyo Savoy, Kadıköy
Katılımcı sayısı 25 kişiyle sınırlıdır / 1 saatlik ders ücreti: 50 TL

ATÖLYE: İstanbul Lindy Hoppers: Solo Caz Dans Atölyesi
İstanbul Lindy Hoppers, Swing döneminin bulaşıcı enerjisini yakalamak isteyenlerle solo caz atölyesinde buluşacak. Partner gerektirmeyen bu atölyeye katılarak solo cazla tanışabilir, cazın en keyifli ritimleriyle adımlarınıza neşe katabilirsiniz.
11 Kasım Cumartesi Saat: 15:00 Yer: Stüdyo Savoy, Kadıköy
Katılımcı sayısı 25 kişiyle sınırlıdır / 1 saatlik ders ücreti: 50 TL

ATÖLYE: İstanbul Lindy Hoppers: Jazz Tap Dans Atölyesi
Müzikalite ve ritm duygusunu birleştiren Tap dansını, 1920’lerin caz adımlarını içeren, eğlence ve doğaçlamanın ön planda olduğu bu atölye çalışması ile öğrenebilirsiniz.
18 Kasım Cumartesi Saat: 15:00 Yer: Yer: Stüdyo Savoy, Kadıköy
Katılımcı sayısı 25 kişiyle sınırlıdır / 1 saatlik ders ücreti: 50 TL

ATÖLYE: Çocuklarla Caz: Bir Varmış Bir Cazmış (10-12 yaş)
27. Akbank Caz Festivali kapsamında, Sahne İstanbul moderatörlüğünde gerçekleşecek “Bir Varmış Bir Cazmış” atölyesi, çocukların dinledikleri caz parçalarının kendilerinde yarattığı imgesel dünyayı resme, kil veya oyun hamurundan heykellere dönüştürdükleri bir çalışma. Atölye çalışmasının bir sonraki adımında, yaptıkları kilden/oyun hamurundan heykeller veya resimler arasında bağ kurarak bir öykü oluşturacak çocuklar, cazın da en güçlü ögesi kabul edilen doğaçlama yöntemiyle bu öyküyü canlandıracak.
11 Kasım Cumartesi Saat: 15:00 Yer: Akbank Sanat
18 Kasım Cumartesi Saat: 15:00 Yer: Akbank Sanat
Katılımcı sayısı 15 kişiyle sınırlıdır / Atölye ücreti: 25 TL
Detaylı bilgi için Akbank Sanat (0212 252 35 00)

ATÖLYE: Jazz in Zentangle
27. Akbank Caz Festivali, Jazz in Zentangle atölyesi ile içinizdeki sanatçıyı keşfetme fırsatı sunuyor. Tekrarlanan desenlerden oluşan soyut çizim biçimi Zentangle, daha önce hiç çizim tecrübesi olmayanlar için bile harika sanat eserleri yaratabilmenin en pratik yöntemlerinden kabul ediliyor. Aynı zamanda, mükemmel bir rahatlama ve sakinleşme yolu. “Jazz in Zentangle” atölye çalışmasında katılımcılara, caz konseptinde hazırlanmış içi boş çizimler verilecek. İki saatlik çalışmada, katılımcılar herhangi bir kural ve kısıtlama olmadan bu içi boş şekilleri diledikleri desenlerle doldurarak kendi görsel doğaçlamalarını yapacaklar.
04 Kasım Cumartesi Saat: 15:00 Yer: Akbank Sanat
Katılımcı sayısı 20 kişiyle sınırlıdır/ 1 saat ders ücreti: 25 TL

SÖYLEŞİLER

SÖYLEŞİ: “For You” Sevinç Tevs
Türk caz tarihinin ilk uluslararası yıldızı Sevinç Tevs’in anısına düzenlenen panelde Hakan Rauf Tüfekçi, sanatçının kızı, besteci, şarkı sözü yazarı ve yorumcu Şehrazat’ı konuk edecek. “Türk Cazının Anası” kabul edilen ve ülkemizin ilk kadın caz vokali olan Sevinç Tevs’in renkli ve hareketli yaşamı, müzik kariyeri, dostları, kızı Şehrazat’ın anlatımı ile bu panelde yer alacak. 1948’deki caz vokal yarışması birinciliğinden Türk Sanat Müziği merakına, bu muhteşem sesli yorumcunun bilinmeyen yönlerini interaktif bir ortamda dinleme fırsatı bulacaksınız. Sanatçının bazı parçalarını da dinleyecek, panel sonunda ise Şehrazat’ın bir sürprizine şahit olacaksınız.
04 Kasım Cumartesi Saat: 15.00 Yer: Soho House / Etkinlik ücretsizdir.

SÖYLEŞİ: Sevin Okyay: Beat Kuşağı ve Caz Beat Generation And Jazz
Sevin Okyay’ın moderatörlüğünde, konuk konuşmacılar Hülya Tunçağ ve Ali Sönmez ile gerçekleşecek bu söyleşide, Beat Kuşağı yazarlarıyla caz müziğinin ilişkisi enine boyuna ele alınırken, sinemaya yansımaları da elbette unutulmayacak.
05 Kasım Cumartesi Saat: 13.00 Yer: Pera Palace Hotel Jumeirah, Orient Bar / Etkinlik ücretsizdir.

SÖYLEŞİ:Kim Sevmez ki Cazı?
Caz müziği, sadece ülkemizde değil, dünya genelinde de ana akım, hatta çoğu alternatif türe kıyasla daha az dinleyiciye sahip. Caz müzisyeni Elif Çağlar Muslu’nun moderatörlüğünü üstleneceği, Çağrı Sertel, Ece Göksu’nun konuk olarak katılacağı “Kim Sevmez ki Cazı?” adlı söyleşide bu konu masaya yatırılacak; dinleyiciler akıllarına takılanlaır sorarken, müzisyenler kendi yaşadıklarını paylaşacak. Dinleyicilerle müzisyenler arasında birebir doğaçlama deneyimlerinin de yer alacağı bu ilginç buluşmayı kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz.
11 Kasım Cumartesi Saat: 13:00 Yer: Akbank Sanat / Etkinlik ücretsizdir.

CAZLI LEZZETLER

Akbank Caz Festivali’nin kulağa olduğu kadar damak zevkine de hitap eden ve her sene büyük ilgi gören Çay Saatinde Caz, Cazlı Brunch ve Akbank Sanat Kafe’de Akşamüstü Caz etkinlikleri 27. yılda da devam ediyor.

Haftaya caz müziği eşliğinde keyifli bir başlangıç yapmak isteyenler için gitarda Mahir Dabakoğlu, saksafonda Bora Tanyeli ve kontrbas’ta Arda Özkan’dan oluşan NewPel Trio, 05 Kasım Pazar günü Emirgan’daki Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki MSA’nın Restoranı’nda ve 12 Kasım Pazar günü Bizim Tepe’nin yeşil ve huzurlu atmosferinde, modern manouche caz grubu Manouche-u Âlâ ise şehrin öncü markalarından Tamirane’de düzenlenecek Cazlı Brunch’lar hafta sonu keyfinize renk katacak.

Akbank Caz Festivali’nin bir diğer lezzetli etkinliği Çay Saatinde Caz’a bu yıl iki ayrı mekan ev sahipliği yapıyor. Türk cazının önemli değerlerinden İlham Gencer, 27. Akbank Caz Festivali kapsamında Pera Palace Hotel Jumeirah’ta gerçekleşecek çay saati etkinliğine piyanosuyla eşlik ediyor. Pera Palace’ın büyülü ortamında, çay ve çok özel lezzetlerin eşlik edeceği bu buluşma için rezervasyon yaptırmayı unutmayın. Şehrin en popüler caz mekanı olmaya aday Mr. CAS ise Çay Saatinde Caz kapsamında 11 Kasım Cumartesi günü gitarda Mahir Dabakoğlu, saksafonda Bora Tanyeli ve kontrbas’ta Arda Özkan’dan oluşan NewPel Trio’nun büyülü notaları eşliğinde göze ve damağa hitap eden özel lezzetlerin eşliğinde unutulmaz bir caz ziyafeti yaşatıyor.

Akbank Caz Festivali kapsamında ayrıca 2016’dan beri hem duo, hem de ekip projelerinde birlikte çalışan caz vokali Sanat Deliorman ile caz piyanisti Kaan Bıyıkoğlu 4 ve 18 Kasım Cumartesi günleri Akbank Sanat Kafe’de Akşamüstü Caz ile caz severlerle buluşuyor. Amerikan caz standartlarından bebop’a, bossa nova’dan yeni Türkçe bestelere uzanacak bu iki akşamüstü dinletisi sayesinde günün tüm hengâmesini geride bırakacak, iple çektiğiniz 27. Akbank Caz Festivali konseri öncesi keyifli bir soluk alacaksınız.

LİSELERDE CAZ ATÖLYELERİ

Lise çağındaki gençlere ulaşmayı, onlara caz müziğini tanıtmayı ve sevdirmeyi amaçlayan ve bu yıl altıncısı düzenlenen “Liselerde Caz Atölyeleri”, Festival’in 27. yılında da yine en önemli etkinliklerinden biri olmaya aday. Öğrencilere müzisyenlerin yaratım sürecini izleme fırsatı sunan “Liselerde Caz Atölyeleri” kapsamında gerçekleşecek sohbetlerde gençler, Ercüment Orkut, Volkan Hürsever ve Ediz Hafızoğlu ile bir araya gelerek caz müziğini ve enstrümanlarını daha yakından tanıma fırsatı bulacak.

“Liselerde Caz Atölyeleri”, 8 Kasım Çarşamba günü Saint Benoit Fransız Lisesi ve Galatasaray Lisesi, 9 Kasım Perşembe günü Özel Enka Lisesi ve İstanbul Amerikan Robert Lisesi, 16 Kasım Perşembe günü Özel Alman Lisesi ve Avusturya Lisesi, 17 Kasım Cuma günü ise SEV Amerikan Koleji ve Özel Şişli Terakki Lisesi’nde ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

KAMPÜSTE CAZ

Akbank Caz Festivali’nin artık bir festival klasiği haline gelen “Kampüste Caz” konserleri bu yıl da devam ediyor. Festivalin en önemli etkinliklerinden biri olan Kampüste Caz, 20 Kasım – 1 Aralık tarihleri arasında Muğla, İzmir, Eskişehir, Bolu, Adana, Mersin, Kayseri ve Ankara’da cazın coşkusunu ve heyecanını üniversiteli gençlerle buluşturacak.

Kampüste Caz kapsamında vokal, şarkı sözü yazarı ve şair Jehan Barbur, “Evim Neresi” adlı son albümünden şarkılar eşliğinde Anadolu’yu dolaşarak unutulmaz konserlere imza atacak.

akbankcaz.com / akbanksanat.com